Witamy!

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie co to znaczy zdrowo się odżywiać. Co składa się na zdrowe odżywianie? Dowiedzmy się więc...

Lipiec 2018 Marzec 2018 Listopad 2017 Styczeń 2017 Maj 2016 Luty 2016 Listopad 2015 Lipiec 2015 Czerwiec 2014 Kwiecień 2014 Luty 2014 Styczeń 2014 Październik 2013 Marzec 2013 Luty 2013 Styczeń 2013

Regularne wizyty u dentysty

2013-10-21 | Franek

frazy kluczowe: zdrowie, medycyna, stomatologia

Bardzo wielu Polaków deklaruje się, że nie chodzi regularnie do dentysty. Jest to zjawisko bardzo negatywne, ponieważ nie leczony zgryz może z dnia na dzień być w coraz gorszym stanie. Szkodliwy nalot i próchnica do takiego stopnia niszczą zęby, że w ciągu niewielkiego okresu czasu z niewielkiej dziurki może zrobić się dziura na wielką część zęba.

Dodatkowym problemem powinien wydawać się fakt, że nie każdy gabinet stomatologiczny przyjmuje absolutnie wszystkich pacjentów - zdarzają się sytuacje, że pacjenta nie stać na leczenie prywatnie, a niektóre kliniki leczą swoich pacjentów tylko w taki sposób. Dla pacjentów innych gabinetów nie pozostało nic innego, jak poszukiwać odpowiedniego gabinetu i zapisywać się na wizytę. Warto bowiem zauważyć, że im poważniejsze zabiegi dentystyczne, tym bardziej bolesne są. Są zabiegi, które nawet po znieczuleniu są mocno odczuwalne i bardzo nieprzyjemne dla pacjenta.

Jednym z nich jest tzw. „leczenie kanałowe”. Polega ono na zatruwaniu kanałów nerwowych zęba, by były martwe. Sam proces zatruwania jest jednak dość bolesny. Stomatolog pozostawia w zębie truciznę i prosi o nie wyjmowanie jej przez pewien okres czasu, gdyż ząb po pewnym czasie przestaje boleć. Jest to niezbędny element takowej kuracji, ponieważ w późniejszym czasie leczenia wykonuje się zabiegi na otwartych nerwach. Z pewnością byłby to ból niemalże nie do zniesienia, gdyby dentysta wcześniej nie zatruł zęba.

Często jednak, leczenie kanałowe jest ostatnią deską ratunku dla zębów, ponieważ w przeciwnym razie trzeba byłoby je usuwać. O wiele trudniejszą jest natomiast decyzja o wyrywaniu zębów, ponieważ tutaj już jest tylko jeden kierunek - chirurgia stomatologiczna. Po wyrwanym zębie zostaje pusty ślad i nie ma już nadziei na jego odrośnięcie, chyba że ktoś zdecyduje się na protezę szczękową.

Z drugiej natomiast strony, jeśli ma się mieć ciągłe problemy z wciąż bolącym zębem, to nie wiadomo czy wyrwanie go nie byłoby ulgą dla pacjenta. Każdy stomatolog podkreśla, że ratowanie zębów jest najczęściej powszechne wśród osób młodych, chcących mieć kompletny zgryz.

'

W obiektywie
zdrowie
medycyna
stomatologia

Warto zobaczyć: