Kategorie
Zdrowie

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Prowadzenie racjonalnego, zbilansowanego żywienia to klucz do zdrowia, dobrego samopoczucia i doskonałej sylwetki. Dlatego warto zwrócić uwagę na rozwiązania, dzięki którym będzie można odpowiednio organizować swoje żywienie, wybierać wartościowe posiłki i dostarczać do organizmu odpowiednią dawkę kalorii. Każdy, kto chce zadbać o redukcję zbędnych kilogramów albo zastanawia się nad tym, jak dużo może zjeść, by nie przybrać na wadze, powinien wykorzystać wzór na zapotrzebowanie kaloryczne, by określić, ile kalorii każdego dnia może przyjmować. Redukcja zbędnych kilogramów nie musi być bowiem szczególnie trudna. W rzeczywistości sprowadza się do prostego zadania – spożywania mniejszej ilości kalorii niż zapotrzebowanie organizmu. Aby tak się stało, trzeba jednak na początek zastanowić się nad tym, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i ile z tego zapotrzebowania odjąć, by odchudzanie było skuteczne.

Ile kalorii powinienem spożywać?

Kalorie spalamy w każdej minucie swojego życia, nawet jeśli śpimy, leżymy, siedzimy. Dlatego mówiąc o obliczaniu zapotrzebowania kalorycznego, musimy założyć, że jest pewne ogólne zapotrzebowanie, które wynika z samego naszego istnienia. Zapotrzebowanie to, rośnie wraz z tym, jaki tryb życia prowadzimy i jakie podejmujemy aktywności. Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, które jest konieczne do utrzymania funkcji życiowych, oznaczamy skrótem BMR. Właściwe zapotrzebowanie kaloryczne to wynik połączenia zapotrzebowania podstawowego uzupełnionego o zakres aktywności, jakie prowadzi się w ciągu dnia. Jeśli chodzi o BMR, wzór nie będzie jednolity. Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne, obliczane może być różnymi metodami przy wykorzystaniu różnych przeliczników. W zdecydowanej większości jednak pod uwagę bierze się trzy kluczowe wskaźniki – wiek, wzrost i wagę osoby, która chce poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne.

Więcej informacji ze świata medycyny znajdziesz na: https://www.termedia.pl/poz

Aktywność a zapotrzebowanie kaloryczne

Obliczając zapotrzebowanie kaloryczne, wzór będzie służył nam obliczeniu podstawowego zapotrzebowania koniecznego do tego, byśmy żyli. Kolejny krok jest już nieco łatwiejszy, ponieważ dla różnych form aktywności mamy określony zakres spalanych kalorii w określonym czasie. Dlatego znając swój tryb życia, będziemy mogli do wyniku BMR dodawać kalorie wynikające z tego, jaką aktywność podejmujemy. Jeśli ktoś ma stały tryb życia i podejmuje określone aktywności sportowe, to ogólne obliczenie zapotrzebowania kalorycznego nie powinno stanowić problemu. Zestawienie wszystkich danych pozwala uzyskać informację o tym, ile dana osoba powinna spożywać kalorii, by utrzymywać wagę na stałym poziomie. Jeśli ktoś będzie planował redukcję, powinien zdecydować się na obcięcie od tego 200-300 kalorii, by w ten sposób stopniowo tydzień po tygodniu tracić kilogramy. Większe ucięcie kalorii może początkowo dać efekt, jednak w pewnym momencie waga przestanie spadać, a nie będzie z czego ucinać kolejnych kalorii. Dlatego najbardziej racjonalnym rozwiązaniem dla osób, które się odchudzają, jest stopniowe obcinanie kalorii, by co jakiś czas do redukcji dorzucać kolejnych 200 kalorii, by waga rzeczywiście cały czas, równomiernie się obniżała.

Kategorie
Zdrowie

Jak obliczyć dni płodne?

Płodność to temat, który powinien w pewnym momencie wzbudzić zainteresowanie każdego człowieka. Wchodząc w dorosłość, powinniśmy być świadomi w jaki sposób i kiedy może dojść do zapłodnienia. W rzeczywistości, mimo że wiele osób obawia się nieplanowanej ciąży, w praktyce zajście w ciążę nie jest prostym zadaniem. O ile mężczyzna jest płodny przez cały czas, o tyle w przypadku kobiety płodność jest dużo bardziej skomplikowana i mówiąc oględnie możliwość zajścia w ciążę przez kobietę to jedynie 24 godziny w ciągu jednego cyklu miesiączkowego, który trwa około miesiąca. W związku z tym osoby, które planują ciążę, czy też osoby, które chcą jej uniknąć, zastanawiają się jak obliczyć dni płodne.

Kiedy będą dni płodne – trudne pytania o cykl miesiączkowy

Kobieta, która zastanawia się, kiedy są dni płodne, powinna przede wszystkim dokładnie śledzić funkcjonowanie swojego organizmu. W przypadku dojrzałych kobiet, które nie mają zaburzeń hormonalnych, cykle miesiączkowe są zazwyczaj ustabilizowane i trwają przez tyle samo dni z minimalnymi wahaniami. Dlatego skrupulatnie prowadzony przez kilka miesięcy kalendarz miesiączkowy pozwoli kobiecie zaobserwować, kiedy w jej przypadku mają miejsce dni płodne. Początkiem każdego cyklu menstruacyjnego jest pierwszy dzień krwawienia. Cykl trwa do dnia poprzedzającego kolejne krwawienie. Każdy cykl składa się z kilku faz – pierwsza z nich to krwawienie, które trwa kilka dni, potem następuje faza folikularna, w której trakcie dojrzewa komórka jajowa. W trakcie modelowego trwającego 28 dni cyklu w jego połowie z jajnika uwalniana jest komórka jajowa, która wędruje do jajowodu i wtedy jest gotowa do zapłodnienia. Faza ta nazywana jest owulacyjną. Trwa to przez 24godziny. Następuje po tym faza lutealna. Pojawia się ciałko żółte, które przygotowuje macicę na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, obumiera i rozpoczyna się kolejne krwawienie, w którego trakcie ciałko żółte zostaje usunięte z organizmu i zaczyna się kolejny cykl miesiączkowy.

Jak obliczyć dni płodne?

W tym miejscu pojawia się pytanie o to, kiedy występują dni płodne i niepłodne. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ dokładne oznaczenie momentu owulacji jest właściwie niemożliwe bez badania USG. W związku z tym, jeśli chodzi o dni płodne, to, kiedy wystąpią, uzależnione jest od kilku czynników i nie jest związane wyłącznie z uwolnieniem komórki jajowej. Przygotowujący się do fazy owulacyjnej organizm kobiety tworzy bowiem sprzyjające plemnikom warunki. Zakłada się, że mogą one przeżyć w ciele kobiety nawet 7 dni. Dlatego przyjmuje się, że w cyklu kobiety mowa jest o 9-10 dniach płodnych, a więc 7 dni przed dniem owulacji i 2-3 dni po owulacji. To, kiedy zaczynają się dni płodne po okresie, uzależnione jest od długości trwania cyklu. Zakłada się bowiem, że aby je obliczyć, należy od najkrótszego cyklu z obserwacji odjąć 18 i uzyskany wynik będzie oznaczał dzień, w którym zaczyna się okres płodny. Druga metoda zakłada odjęcie od najdłuższego z obserwowanych cykli 11, by uzyskać ostatni dzień płodny.

Więcej w dziale: ginekologia

Kategorie
Zdrowie

Przygotowanie do usg jamy brzusznej

Odpowiednie przygotowanie do badania USG jamy brzusznej jest niezbędne, aby wynik był miarodajny i precyzyjny. Niewłaściwe przygotowanie może skutkować tym, iż lekarz nie będzie w stanie przeprowadzić badania w ogóle lub otrzymany wynik będzie na tyle nieczytelny, że konieczne będzie przeprowadzenie kolejnego. Jest to sytuacja dość uciążliwa zarówno dla samego pacjenta, jak i dla lekarza. Jak zatem przygotować się odpowiednio, aby uniknąć takiej niepotrzebnej sytuacji? Sprawdź w poniższym artykule.

USG jamy brzusznej – przygotowanie do badania

Przygotowanie do USG jamy brzusznej głównie polega na pozbyciu się gazów z przewodu pokarmowego. Należy zadbać o to, aby w dniu badania było ich możliwie jak najmniej, tak aby obraz i wynik był jak najbardziej czytelny. Na dzień przed badaniem należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju potraw, które są źródłem wzdęć lub przyczyną niestrawności. Konieczne jest więc całkowite wyeliminowanie smażonych potraw, kapustnych warzyw, grochu, fasoli, sosów oraz dań typu fast food. Zwykle zalecenie to wprowadza się na 24 lub nawet 36 godzin przed datą i godziną planowanego badania. Z uwagi na to, iż źródłem wzdęć są także napoje gazowane, w tym okresie również bezwzględnie trzeba je odrzucić. 24 godziny przed badaniem warto postawić na dietę lekkostrawną i niskokaloryczne posiłki wolne od węglowodanów i tłuszczy. Ostatni posiłek dzień wcześniej najlepiej spożyć w okolicach godziny 19:00 – 20:00. W pozbyciu się gazów dodatkowo pomogą środki farmakologiczne o takim działaniu, które można nabyć w każdej aptece bez recepty. Warto zaopatrzyć się w tego rodzaju tabletki, ponieważ wspomogą one dodatkowo organizm w pozbywaniu się gazów z układu pokarmowego.

USG jamy brzusznej – przygotowanie w dniu badania

Pierwsza najbardziej istotna rzecz, jeśli chodzi o przygotowanie do badania USG jamy brzusznej, to konieczność przyjścia na czczo. Ostatni posiłek w dniu badania, jeśli USG zaplanowane jest popołudniu, pacjent powinien spożyć maksymalnie 6 godzin przed badaniem. W dniu badania, a nawet już dzień wcześniej, pacjent powinien powstrzymać się od palenia papierosów, picia kawy i żucia gumy. Obowiązuje też bezwzględny zakaz picia alkoholu. Na dwie godziny przed godziną badania, pacjent powinien wypić litr niesłodzonej herbaty lub niegazowanego płynu, dzięki czemu będzie miał uczucie parcia na pęcherz. Płyn nie powinien jednak być przyjmowany tuż przed badaniem, bowiem powiększy on żołądek, co może zaciemnić i zniekształcić obraz. Wszystkie wymienione zalecenia przyczynią się do prawidłowego przebiegu badania, które da klarowny wynik, a w konsekwencji rzetelne informacje o stanie zdrowia pacjenta.

Zabierz odpowiednie dokumenty

Pamiętaj, że na badanie musisz zabrać wszystkie ważne dokumenty – skierowanie, dowód osobisty oraz opcjonalnie poprzednie wyniki badań lub historię choroby. Brak skierowania skutkować będzie tym, iż lekarz diagnosta zmuszony będzie odmówić wykonania badania, a w konsekwencji konieczne będzie umówienie kolejnego terminu wizyty.

Sprawdź także: Zalecenia dotyczące badań USG w sytuacji epidemii SARS-CoV-2

Kategorie
Zdrowie

Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła może być spowodowany infekcją o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Dyskomfort, związany z objawami bólu gardła może towarzyszyć również sytuacjom, które wpływają na podrażnienie błony śluzowej okolic gardła: zbyt suche powietrze, drażniący dym (w tym papierosowy), zbyt duże stężenie pyłków w powietrzu (pyłki roślinne, powodujące reakcje alergiczne lub unoszące się w powietrzu pyłki, związane z wykonywaniem prac budowlanych, artystycznych), ogrzewanie pomieszczeń, powodujące zbytnią suchość powietrza, rozwój chorób przewlekłych, refluksu przełykowo – żołądkowego, nowotworu gardła. Co stosować na ból gardła? Naturalne sposoby w wielu przypadkach są skuteczne.

Kiedy domowe sposoby na ból gardła są skuteczne?

Domowe sposoby, czyli metody, które nie wykorzystują środków farmakologicznych, są skuteczne w przypadku bólu gardła, wywołanego czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli pojawia się ból gardła o podłożu chorobowym, skuteczność zależy od szybkości reakcji na objaw oraz systematycznego, długotrwałego stosowania metod domowych. Domowe sposoby na ból gardła to przede wszystkim ograniczenie stosowania związków chemicznych, co pozytywnie wpływa na pracę układu immunologicznego. Zdarza się jednak, ze w przypadku poważniejszych infekcji, domowe sposoby na ostry ból gardła mogą posłużyć jako wspomaganie leczenia medykamentami. Jeśli pojawi się podrażnienie, objawiające się suchością w gardle, koniecznie należy zwiększyć spożycie płynów oraz zadbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach. Warto pić napoje na bazie naturalnych składników, słodzone miodem. Doskonale sprawdzi się napar z rumianku lub malin, z dodatkiem miodu i cytryny. W leczeniu bólu gardła domowymi metodami świetnie sprawdzają się płukanki. Gardło należy płukać co najmniej trzy razy w ciągu doby, używając naparu z szałwii, rumianku lub wodą, w której rozpuszczamy łyżeczkę soli lub sody oczyszczonej. 

Co jest dobre na ból gardła, domowe sposoby 

Domowe sposoby na ostry ból gardła wiążą się z wykorzystaniem naturalnych składników o działaniu antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Najlepszym specyfikiem, który wykonamy w domu, jest syrop z cebuli i czosnku. Cebulę kroimy na cienkie plastry, czosnek (2 – 3 ząbki) przeciskamy przez praskę. Na dnie niewielkiego naczynia kładziemy warstwę plastrów cebuli, dodajemy czosnek. Warstwę przykrywamy cukrem oraz miodem. Na nią nakładamy kolejną warstwę plastrów cebuli i czosnek, po czym powtarzamy dosłodzenie. W zależności od wielkości naczynia powstanie od dwóch, do czterech warstw. Szczelnie zamykamy i odstawiamy. Powstały po kilku godzinach syrop stanie się wyjątkowo skutecznym, naturalnym sposobem na ból gardła i kaszel podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Jeżeli bólowi gardła towarzyszy utrudnione przełykanie oraz obrzęk migdałków, należy zasięgnąć porady lekarza. Infekcja prawdopodobnie ma wtedy podłoże bakteryjne i konieczna będzie antybiotykoterapia. Stosowanie domowych sposobów na ból gardła stymuluje układ odpornościowy do pracy. Poza nawilżaniem, płukankami i syropem z cebuli warto dostarczyć organizmowi sporej dawki witamin, najlepiej w postaci soków owocowych, wyciskanych w domu. 

Sprawdź także: Menedżer Zdrowia

Kategorie
Zdrowie

Jak obniżyć ciśnienie krwi w ciągu 5 minut

Wedle statystyk niemal połowa obywateli naszego kraju zmaga się z nadciśnieniem. Może być to spowodowane wieloma rzeczami, jednak zawsze dobrze jest wiedzieć, jak szybko obniżyć ciśnienie krwi. W ciągu 5 minut można uzyskać oczekiwany efekt! Jeżeli zastanawiasz się, jak to możliwe, to czytaj dalej!

Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

U dorosłego człowieka normą są wyniki okazywane przez ciśnieniomierz w okolicach 120/80 mm Hg. Kiedy jest odrobinę wyższe (a więc kiedy ciśnienie wynosi 140/90 mm Hg), to nadal nie ma większych powodów do obaw. Te pojawiają się jednak, kiedy badania pokazują wyniki w okolicach 180/110 mm Hg. W każdym przypadku należy skontaktować się z lekarzem w celu oceny tego, co powoduje taki stan pacjenta. Często może chodzić o chroniczny stres, brak aktywności fizycznej, choroby serca, zaburzenia hormonalne, dietę o dużej ilości soli, spożywanie przetworzonego jedzenia. Wysokie ciśnienie należy kontrolować, ponieważ w niektórych przypadkach może prowadzić do rożnych poważnych dolegliwości, chociażby zawału serca. Na szczęście istnieją nawet domowe sposoby na nadciśnienie.

Jak obniżyć ciśnienie krwi w ciągu 5 minut?

Jeżeli nie wiesz, jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi, to jesteś w dobrym miejscu. Okazuje się, że nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi, ani jakiegokolwiek przygotowania. Wszystko można zawdzięczać medycynie dalekiego wschodu, gdzie szczególnie badano ludzkie ciało i schematy nim rządzące.

Obniż ciśnienie w 5 minut za pomocą wyłącznie swoich palców! Twoim zadaniem jest masowanie odpowiednich elementów ciała. Wyróżnia się w tym zakresie dwa obszary. Pierwszy to linia łącząca punkt znajdujący się poniżej płatka ucha i mieszczący się poniżej w pionie punkt będący w połowie „drogi” do obojczyka. Należy delikatnie i bardzo powoli przejeżdżać palcami w górę i w dół owej linii. Drugi ze wspominanych obszarów znajduje się około centymetr od płatka ucha w stronę nosa. Ów punkt powinno masować się przez kilka chwil ruchami okrężnymi. W tym przypadku należy użyć więcej siły, ale nie na tyle, żeby prowadziło to do bólu. Warto wspomnieć, że w obu przypadkach powinno się masować owe obszary z obu stron głowy! Teraz już wiesz, jak szybko obniżyć ciśnienie!

Jest to jednak wyłącznie chwilowy sposób, ponieważ by uporać się z nadciśnieniem, należy postawić na metody o szerszej perspektywie. Dobrym pomysłem jest chociażby zmiana złych nawyków, a więc ograniczenie spożycia alkoholu i soli. Do tego warto do swojego planu dnia wprowadzić aktywność fizyczną, ponieważ ta reguluje działanie całego organizmu. Postaraj się znaleźć zamienniki kawy, a jeżeli wyjątkowo cenisz sobie ten napój, to postaw na wersje bez kofeiny. Obniżyć ciśnienie krwi może nawet redukcja wagi. To dobry pomysł, ponieważ by ją osiągnąć, należy zadbać o dietę i aktywność fizyczną. Możesz w ramach urozmaicenia wspominanej diety wprowadzić do niej ciekawe napoje, np. sok z buraka, który reguluje ciśnienie. Pomocna może być nawet zielona herbata lub sok pomidorowy.


Przeczytaj także: Ciśnienie krwi obniża się na około 14 lat przed śmiercią