Witamy!

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie co to znaczy zdrowo się odżywiać. Co składa się na zdrowe odżywianie? Dowiedzmy się więc...

Lipiec 2018 Marzec 2018 Listopad 2017 Styczeń 2017 Maj 2016 Luty 2016 Listopad 2015 Lipiec 2015 Czerwiec 2014 Kwiecień 2014 Luty 2014 Styczeń 2014 Październik 2013 Marzec 2013 Luty 2013 Styczeń 2013

Czym jest psychoterapia?

2014-04-11 | Wojtek

frazy kluczowe: psychologia, psychoterapia, zdrowie

O psychologach i psychoterapeutach mówi się często, że są lekarzami duszy.
Czy o psychoterapii możemy mówić jako o rzeczywistej metodzie leczenia?
I tak i nie. Psychoterapia, bardziej niż wszystkie inne metody leczenia konwencjonalnego i niekonwencjonalnego wymaga ogromnego zaangażowania od pacjenta. W relacji pomiędzy psychoterapeutą i pacjentem, ten pierwszy (fachowiec w swojej dziedzinie) staje się swoistym przewodnikiem duchowym, którego zadaniem jest ulżenie pacjentowi poprzez ukierunkowanie jego modeli emocjonalnych lub myślowych na takie, które poprawią kondycję psychiczną osoby poddawanej terapii lub też poskutkują jego rozwojem osobistym.

Psychoterapia a kryzysy emocjonalne
Do psychologa najczęściej udajemy się po pomoc wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z własnymi emocjami. Najczęściej są to emocje negatywne, bardzo źle odbijające się zarówno na kondycji psychicznej, jak i fizycznej. Samodzielne uporanie się z tak intensywnymi uczuciami udaje się naprawdę niewielu osobom. Jest to tym trudniejsze, że najczęściej funkcjonujemy silnie osadzeni w ściśle określonych modelach emocjonalnych. W pewnych sytuacjach nie potrafimy reagować inaczej niż w sposób, w jaki reagujemy od lat. Te utrwalone zachowania i reakcje stanowią swego rodzaju zaklęty krąg, z którego trudno wyrwać się samemu.
Psychoterapia pomaga w przemodelowaniu zachowań i sterujących nimi myśli i uczuć.
W skrajnych sytuacjach, w kryzysach emocjonalnych, na pewno warto z tego skorzystać i coraz więcej osób korzysta.

Psychoterapia a rozwój osobisty
Przesłanką do skorzystania z pomocy psychoterapeuty wcale nie muszą być tylko i wyłącznie różnego rodzaju kryzysy emocjonalne. Równie dobrym motywem do działania okazuje się chęć rozwoju osobistego. Psychoterapeuci potrafią wskazywać nowe drogi i pola dla osobistych doświadczeń, pomagają w przełamywaniu ograniczających nas barier i zahamowań. Pomoc psychoterapeuty lub psychologa, czyli fachowca od ludzkiej psyche przydaje się więc nie tylko w sytuacjach kryzysowych.

'

W obiektywie
psychologia
psychoterapia
zdrowie

Warto zobaczyć: